L1MX-507003V500000
Manufacturer Part Number:
L1MX-507003V500000
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED LUXEON
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
5000K 5-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Cool
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
6A
Current - Test :
2.8A
Flux @ 25°C, Current - Test :
1345lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
1232lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.152" (3.87mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
155 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2828 (7070 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.83V