L130-2280001400001
Manufacturer Part Number:
L130-2280001400001
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED LUXEON WARM WHITE 2200K 2SMD
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
2200K
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
120mA
Current - Test :
60mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.83mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3014 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.114" L x 0.055" W (2.90mm x 1.40mm)
Supplier Device Package :
3014
Viewing Angle :
116°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.1V