LXA7-PW30-305
Manufacturer Part Number:
LXA7-PW30-305
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED LUXEON R WHITE SMD
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3000K 5-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
1A
Current - Test :
700mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
180lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
92 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm)
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.81V