SST-40-WCS-F50-N4700
Manufacturer Part Number:
SST-40-WCS-F50-N4700
Manufacturer/Brand:
Luminus Devices
Part of Description:
SPECIALTY WHITE LED
Manufacturer :
Luminus Devices
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
7000K
Color :
White, Cool
CRI (Color Rendering Index) :
70 (Typ)
Current - Max :
5A
Current - Test :
700mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
310lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.113" (2.86mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
161 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2020 (5050 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Supplier Device Package :
SMD
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.75V