240-118ABHE-22
Manufacturer Part Number:
240-118ABHE-22
Manufacturer/Brand:
Wakefield Thermal
Part of Description:
HEATSINK TO-220 TWISTED FIN
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On and PC Pin
Diameter :
Fin Height :
0.500" (12.70mm)
Length :
1.180" (29.97mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-220
Power Dissipation @ Temperature Rise :
4.0W @ 55°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
5.30°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
13.80°C/W
Type :
Board Level, Vertical
Width :
0.570" (14.47mm)