CLL130-0101C1-65AM1J1
Manufacturer Part Number:
CLL130-0101C1-65AM1J1
Manufacturer/Brand:
Citizen Electronics Co., Ltd.
Part of Description:
SMD LED 6500K 80CRI 28.6LM
Manufacturer :
Citizen Electronics Co., Ltd.
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
6500K
Color :
White, Cool
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
85mA
Current - Test :
65mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
28lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.85mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
150 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.87V