MXC9-PW35-0000
Manufacturer Part Number:
MXC9-PW35-0000
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3500K
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
90
Current - Max :
200mA
Current - Test :
100mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
62lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
102 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1414 (3535 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Supplier Device Package :
3535
Viewing Angle :
115°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
6.1V