MTGEZW-01-0000-0B00H035F
Manufacturer Part Number:
MTGEZW-01-0000-0B00H035F
Manufacturer/Brand:
Cree LED
Part of Description:
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3500K 4-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
77
Current - Max :
4A
Current - Test :
1.1A
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
580lm (560lm ~ 600lm)
Height - Seated (Max) :
0.201" (5.10mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
88 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
3535 (9090 Metric)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.350" L x 0.350" W (8.90mm x 8.90mm)
Supplier Device Package :
SMD
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
6V