MXL8-PW35-0000
Manufacturer Part Number:
MXL8-PW35-0000
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 4SMD
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3500K
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
150mA
Current - Test :
100mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
34lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
110 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
4-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.220" L x 0.118" W (5.60mm x 3.00mm)
Supplier Device Package :
5630
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.1V