XPLBWT-00-0000-000BW345E
Manufacturer Part Number:
XPLBWT-00-0000-000BW345E
Manufacturer/Brand:
Cree LED
Part of Description:
XLAMP XP-L GEN 2 LIGHT EMITTING
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
4500K 5-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Neutral
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
3A
Current - Test :
1.05A
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
530lm (520lm ~ 540lm)
Height - Seated (Max) :
0.111" (2.81mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
181 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1414 (3535 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Supplier Device Package :
1414
Viewing Angle :
125°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.79V