XHP70B-00-0000-0D0BN435E
Manufacturer Part Number:
XHP70B-00-0000-0D0BN435E
Manufacturer/Brand:
Cree LED
Part of Description:
LED XHP70.2 WARM WHITE 3500K SMD
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3500K 5-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
4.8A, 2.4A
Current - Test :
2.1A, 1.05A
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
1770lm (1710lm ~ 1830lm)
Height - Seated (Max) :
0.171" (4.35mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
151 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2828 (7070 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Supplier Device Package :
2-SMD
Viewing Angle :
125°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
6V, 12V