TAR5S15U(TE85L,F)
Manufacturer Part Number:
TAR5S15U(TE85L,F)
Manufacturer/Brand:
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Part of Description:
IC REG LINEAR 1.5V 200MA UFV
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
850 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-SMD (5 Leads), Flat Lead
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB (1kHz)
Supplier Device Package :
UFV
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V