L1T2-5770000002900
Manufacturer Part Number:
L1T2-5770000002900
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED 5700K 70CRI WHT SMD
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
5700K
Color :
White, Cool
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
1.2A
Current - Test :
700mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
275lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.12mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
140 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, No Lead Exposed Pad
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.146" L x 0.146" W (3.70mm x 3.70mm)
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.8V