ELSH-F71N1-0LPGS-C4000
- Manufacturer Part Number:
- ELSH-F71N1-0LPGS-C4000
- Manufacturer/Brand:
- Everlight Electronics
- Part of Description:
- LED SHUEN NEUTRAL WHT 4000K 2SMD
- Manufacturer :
- Everlight Electronics
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 4000K (3710K ~ 4260K)
- Color :
- White, Neutral
- CRI (Color Rendering Index) :
- 75
- Current - Max :
- 400mA
- Current - Test :
- 350mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- 70lm (70lm ~ 80lm)
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- 61lm
- Height - Seated (Max) :
- 0.085" (2.15mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 59 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 1812 (4532 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.177" L x 0.120" W (4.50mm x 3.05mm)
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.4V