ELSW-J31M3-0CPGS-D3500
- Manufacturer Part Number:
- ELSW-J31M3-0CPGS-D3500
- Manufacturer/Brand:
- Everlight Electronics
- Part of Description:
- LED SHWO WARM WHITE 3500K 2SMD
- Manufacturer :
- Everlight Electronics
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 3500K (3220K ~ 3710K)
- Color :
- White, Warm
- CRI (Color Rendering Index) :
- 75
- Current - Max :
- 750mA
- Current - Test :
- 700mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- 125lm (120lm ~ 130lm)
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- 109lm
- Height - Seated (Max) :
- 0.084" (2.13mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 50 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 1414 (3535 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.55V