LX18-P127-3
Manufacturer Part Number:
LX18-P127-3
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 3SMD
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
1A
Current - Test :
350mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
85lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
88 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm)
Supplier Device Package :
4530
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.76V