FAN1581M12X
Manufacturer Part Number:
FAN1581M12X
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
IC REG LINEAR 1.2V 5A TO263-5
Stock Condition:
35,988
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
5A
Current - Quiescent (Iq) :
6 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
80dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-263-5
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
1.18V @ 5A