ZUSAQH2X28
Manufacturer Part Number:
ZUSAQH2X28
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
X-Profile Buna-N O-Ring - 2 mm W
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
X
Dash Number :
Diameter - Inside :
1.102" (28.00mm)
Diameter - Outside :
1.260" (32.00mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
Buna N (Nitrile NBR)
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-40°C ~ 121°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.079" (2.00mm)