KA78R12CTSTU
Manufacturer Part Number:
KA78R12CTSTU
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
IC REG LINEAR 12V 1A TO220F-4L
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-4 Full Pack
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
PSRR :
Supplier Device Package :
TO-220F-4
Voltage - Input (Max) :
35V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A