KA78L12ADTF
Manufacturer Part Number:
KA78L12ADTF
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA 8SOIC
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
6 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
65dB (120Hz)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Input (Max) :
35V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V