ZCLNH70FDA015
Manufacturer Part Number:
ZCLNH70FDA015
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
Clean Room Buna-N O-Ring - Dash
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
White
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
-015
Diameter - Inside :
0.551" (14.00mm) 9/16"
Diameter - Outside :
0.691" (17.55mm) 11/16"
Hardness :
70 Shore A
Material :
Buna N (Nitrile NBR)
Nominal I.D. :
9/16"
Operating Temperature :
-40°C ~ 121°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.070" (1.78mm) 1/16"