ZUSAS70MD015
Manufacturer Part Number:
ZUSAS70MD015
Part of Description:
Metal Detectable FDA Silicone O-
Color :
Red
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
-015
Diameter - Inside :
0.551" (14.00mm) 9/16"
Diameter - Outside :
0.691" (17.55mm) 11/16"
Hardness :
70 Shore A
Material :
Silicone
Nominal I.D. :
9/16"
Operating Temperature :
-62°C ~ 232°C
Width / Cross Section :
0.070" (1.78mm) 1/16"