1430-16-1-0500-002-1-TS
Manufacturer Part Number:
1430-16-1-0500-002-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 500'
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
26/0.0100"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.095" (2.41mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
White (Off-White/Pink Tone)
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1430
Voltage :
300V
Wire Gauge :
16 AWG