LP8345IDTX-2.5/NOPB
Manufacturer Part Number:
LP8345IDTX-2.5/NOPB
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252-3
Stock Condition:
8,446
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
55dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-252-3
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.65V @ 500mA