L170-4090701200000
Manufacturer Part Number:
L170-4090701200000
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
NEUTRAL-WHITE 90 CRI
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
4000K
Color :
White, Neutral
CRI (Color Rendering Index) :
90
Current - Max :
1.2A
Current - Test :
700mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
1185lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
143 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2828 (7070 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Supplier Device Package :
2828
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
11.8V