XD16AWT-H0-0000-000000JF5
Manufacturer Part Number:
XD16AWT-H0-0000-000000JF5
Manufacturer/Brand:
Cree LED
Part of Description:
XLAMP XD16 WHITE LIGHT EMITTING
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
4200K
Color :
White, Neutral
CRI (Color Rendering Index) :
Current - Max :
2A
Current - Test :
350mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
Flux @ 85°C, Current - Test :
152lm (148lm ~ 156lm)
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.88mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
159 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0606 (1616 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0606
Viewing Angle :
135°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.73V