LP3985IM5X-3.2/NOPB
Manufacturer Part Number:
LP3985IM5X-3.2/NOPB
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.2V 150MA SOT23-5
Stock Condition:
6,000
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
250 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA