ZUSAV1.5X41
Manufacturer Part Number:
ZUSAV1.5X41
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
Viton O-Ring - 1.5mm Wide 41mm I
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
1.614" (41.00mm)
Diameter - Outside :
1.732" (44.00mm)
Hardness :
75 Shore A
Material :
FKM
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-26°C ~ 204°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.059" (1.50mm)