ZUSAV1X4.5
Manufacturer Part Number:
ZUSAV1X4.5
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
Viton O-Ring - 1mm Wide 4.5mm ID
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.177" (4.50mm)
Diameter - Outside :
0.256" (6.50mm)
Hardness :
75 Shore A
Material :
FKM
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-26°C ~ 204°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.039" (1.00mm)