ZUSAH5.3X128
Manufacturer Part Number:
ZUSAH5.3X128
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
Buna-N O-Ring - 5.3mm Wide x 128
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
5.039" (128.00mm)
Diameter - Outside :
5.457" (138.60mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
Buna N (Nitrile NBR)
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-40°C ~ 121°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.209" (5.31mm)