ZUSAH1.5X12
Manufacturer Part Number:
ZUSAH1.5X12
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
Buna-N O-Ring - 1.5mm Wide 12mm
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.472" (12.00mm)
Diameter - Outside :
0.591" (15.00mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
Buna N (Nitrile NBR)
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-40°C ~ 121°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.059" (1.50mm)