ZUSAS70FDA1.5X2
Manufacturer Part Number:
ZUSAS70FDA1.5X2
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
Silicone O-Ring - 1.5mm Wide 2mm
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
Red
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.079" (2.00mm)
Diameter - Outside :
0.197" (5.00mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
Silicone
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-62°C ~ 232°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.059" (1.50mm)