10368-30-1-0500-005-1-TS
Manufacturer Part Number:
10368-30-1-0500-005-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 30AWG BLU 500'
Stock Condition:
5
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0039"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.033" (0.84mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 10368
Voltage :
300V
Wire Gauge :
30 AWG