ZUSAE1.5X10
Manufacturer Part Number:
ZUSAE1.5X10
Manufacturer/Brand:
USA Sealing
Part of Description:
EPDM O-Ring - 1.5mm Wide 10mm ID
Manufacturer :
USA Sealing
Product Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.394" (10.00mm)
Diameter - Outside :
0.512" (13.00mm) 1/2"
Hardness :
70 Shore A
Material :
EPDM
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-56°C ~ 149°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.059" (1.50mm)