LP2985AITP-1.8/NOPB
Manufacturer Part Number:
LP2985AITP-1.8/NOPB
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5DSBGA
Stock Condition:
1,250
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
95 µA
Current - Supply (Max) :
2 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
5-UFBGA, DSBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
45dB (1kHz)
Supplier Device Package :
5-DSBGA
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA