JB2835BWT-G-B35EA0000-N0000001
Manufacturer Part Number:
JB2835BWT-G-B35EA0000-N0000001
Manufacturer/Brand:
Cree LED
Part of Description:
LINEAR IC'S
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
480mA
Current - Test :
55mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
33lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
31lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Supplier Device Package :
1411
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.67V