BXFN-50G-21H-18C-00-0-3
Manufacturer Part Number:
BXFN-50G-21H-18C-00-0-3
Manufacturer/Brand:
Bridgelux, Inc.
Part of Description:
3 SDCM , FULL FLUX BIN, FULL VF
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Cool
CRI (Color Rendering Index) :
87
Current - Max :
65mA
Current - Test :
50mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
144lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
160 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Supplier Device Package :
1411
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
18V