L128-1890NA3500004
Manufacturer Part Number:
L128-1890NA3500004
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
WARM-WHITE 2835N 3V 90 CRI 3 SDC
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
1800K
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
90
Current - Max :
300mA
Current - Test :
65mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
19lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
107 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Supplier Device Package :
1411
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.75V