BXFN-35G-13H-9D-00-0-0
Manufacturer Part Number:
BXFN-35G-13H-9D-00-0-0
Manufacturer/Brand:
Bridgelux, Inc.
Part of Description:
FULL FLUX AND FULL VF BINS
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
White LED Lighting
CCT (K) :
3500K 6-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
CRI (Color Rendering Index) :
88.5
Current - Max :
120mA
Current - Test :
100mA
Flux @ 25°C, Current - Test :
142lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test :
127lm (Typ)
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Lumens/Watt @ Current - Test :
159 lm/W
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Supplier Device Package :
1411
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
8.95V