LP38511TSX-1.8/NOPB
Manufacturer Part Number:
LP38511TSX-1.8/NOPB
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Stock Condition:
12,500
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
3.5 µA
Current - Supply (Max) :
13 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
DDPAK/TO-263-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.26V @ 800mA