XD16AWT-P0-0000-000000HE1
- Manufacturer Part Number:
- XD16AWT-P0-0000-000000HE1
- Manufacturer/Brand:
- Cree LED
- Part of Description:
- XLAMP XD16 LIGHT EMITTING DIODE
- Manufacturer :
- Cree LED
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 6500K
- Color :
- White, Cool
- CRI (Color Rendering Index) :
- Current - Max :
- 2A
- Current - Test :
- 350mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- 144lm (139lm ~ 148lm)
- Height - Seated (Max) :
- 0.033" (0.83mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 151 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0606 (1616 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 0606
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.73V