SST-20-W35H-B120-J4351
- Manufacturer Part Number:
- SST-20-W35H-B120-J4351
- Manufacturer/Brand:
- Luminus Devices
- Part of Description:
- LED SST20 WHITE 3500K
- Manufacturer :
- Luminus Devices
- Product Category :
- White LED Lighting
- CCT (K) :
- 3500K
- Color :
- White, Warm
- CRI (Color Rendering Index) :
- 95
- Current - Max :
- 2A
- Current - Test :
- 350mA
- Flux @ 25°C, Current - Test :
- Flux @ 85°C, Current - Test :
- 111lm (107lm ~ 114lm)
- Height - Seated (Max) :
- 0.083" (2.11mm)
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 116 lm/W
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 1414 (3535 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
- Supplier Device Package :
- 1414
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.73V