R9A07G044L18GBG#BC0
Manufacturer Part Number:
R9A07G044L18GBG#BC0
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
SOC RZ/G2L 21MMBGA SECUE SINGLE(
Manufacturer :
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
ARM® Mali-G31
Core Processor :
ARM® Cortex®-A55, ARM® Cortex®-M33
Display & Interface Controllers :
MIPI/CSI, MIPI/DSI
Ethernet :
10/100/1000Mbps (2)
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
2 Core, 64-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
551-LFBGA
Product Status :
Active
RAM Controllers :
DDR3L, DDR4
SATA :
Security Features :
AES, RSA, SHA-1, SHA-224, SHA-256, TRNG
Speed :
200MHz, 1.2GHz
Supplier Device Package :
551-LFBGA (21x21)
USB :
USB 2.0 (2)
Voltage - I/O :
1.8V, 3.3V