ATS-EXL69-1220-R0
Manufacturer Part Number:
ATS-EXL69-1220-R0
Manufacturer/Brand:
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Part of Description:
HEATSINK AL6063 1220X36X28.09MM
Stock Condition:
10
Manufacturer :
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Adhesive
Diameter :
Fin Height :
1.122" (28.50mm)
Length :
48.032" (1220.00mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Degreased
Package Cooled :
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
5.40°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
12.10°C/W
Type :
Top Mount, Extrusion
Width :
1.417" (36.00mm)