VP1HT-15599-86145
Manufacturer Part Number:
VP1HT-15599-86145
Manufacturer/Brand:
Carling Technologies
Part of Description:
PLUG ILLUMINATED
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green, Red
Lens Color :
White
Lens Size :
Lens Style :
Oval with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
1.45" x 0.83" (36.83mm x 21.08mm)
Panel Cutout Shape :
Rectangle
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
12V