Q8P5BXXHR24E
Manufacturer Part Number:
Q8P5BXXHR24E
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
INDICATOR 8MM PM PROMINENT RED P
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP67
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
5.00mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
6000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.315" (8.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
100°
Voltage :
24V