C964-BG12H-CGO
Manufacturer Part Number:
C964-BG12H-CGO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED .290" FLAT GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
9.90mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
4.7mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.29" (7.37mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
12V