MPC3BCW12.0-R/Y
Manufacturer Part Number:
MPC3BCW12.0-R/Y
Manufacturer/Brand:
Bivar, Inc.
Part of Description:
LED ASSEMBLY
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
30mA Red, 30mA Yellow
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red, Yellow
Lens Color :
Lens Size :
3mm, T-1
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
6mcd Red, 4mcd Yellow
Panel Cutout Dimensions :
0.24" (6.10mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
45°
Voltage :
2V Red, 2V Yellow