PMRL125-BCG28H-WT
Manufacturer Part Number:
PMRL125-BCG28H-WT
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI 11-09-16 GREEN WT
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
16.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Lens Size :
3mm, T-1
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
44mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.23" (5.84mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
45°
Voltage :
28V