C961-NKW28H-CWO
Manufacturer Part Number:
C961-NKW28H-CWO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED .290" HI-HAT
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
16.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
White, Cool
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
9.90mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
27000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.29" (7.37mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
20°
Voltage :
28V